sobota, 19 czerwiec 2021 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

Po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie w Filii GBP w Piotrowicach czytano "Katarynkę" Bolesława Prusa, należącą do kanonu naszej literatury.

W tym roku to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:
1. Dobra pani- Eliza Orzeszkowa;
2. Dym - Maria Konopnicka;
3. Katarynka - Bolesław Prus;
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków ( ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)- Bruno Schulz;
5. Orka- Władysław Stanisław Reymont;
6. Rozdziobią nas kruki, wrony...Stefan Żeromski;
7. Sachem - Henryk Sienkiewicz;
8. Sawa - ( z cyklu: Pamiętniki Soplicy )- Henryk Rzewuski.

Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style- od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne - "ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury". Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, zwrócić uwagę na ludzką krzywdę i nie zapomnieć o naszej historii. Nowele te towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny.

Uczestnikami spotkania w bibliotece dnia 12 września byli uczniowie klas VII i VIII oraz zaproszeni goście: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jolanta Cisoń, kierownik GBP Elżbieta Chodor, a całą inicjatywę przygotowały nauczycielki p. Bożena Moderacka i p. Nina Wiktorowska. Uczniowie po przeczytaniu lektury zaprezentowali katarynki, które wykonali samodzielnie. Polonistka p. Nina Wiktorowska opracowała karty pracy z mapami myśli, które na podstawie przeczytanej lektury uzupełniali uczniowie.

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie