poniedziałek, 08 sierpień 2022 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

Raport dostępności z dnia 31 marca 2021 roku

Gminna Biblioteka Publiczna w Męcince

Męcinka 10 , Tel. 76 870 86 11, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
59-424 Męcinka
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 14.00 – 20.00
Środa: 8.00 – 14.00

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Piotrowicach
Piotrowice 113, tel. 76 870 88 13
Godziny otwarcia:
Czwartek: 8.30 – 16.30

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Przybyłowicach
Przybyłowice 19, tel. 76 873 84 64
Godziny otwarcia :
Środa : 12.00 – 18.00
Piątek : 12.00 – 18.00

Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Pomocnem
Pomocne 51, tel. 76 870 89 24
Godziny otwarcia:
Czwartek: 10.00 – 18.00


Biblioteka to nie tylko książki i miejsce, w którym się je czyta lub wypożycza. W GBP w Męcince oraz w filiach organizowane są zajęcia w czasie ferii oraz wakacji, przedstawienia teatralne, wspólne czytania oraz zajęcia plastyczne a także wiele innych form pracy z mieszkańcami gminy Męcinka.
Odbywają się tutaj również lekcje biblioteczne, zwiedzanie biblioteki, podczas których dzieci dowiadują się, jak zostać czytelnikiem biblioteki i korzystać z księgozbioru. Pracownicy GBP w Męcince z dużym zaangażowaniem i pomocą wspierają oraz aktywnie uczestniczą w imprezach kulturalnych na terenie gminy, podczas których organizują konkursy z nagrodami, wystawy i kiermasze książek.

Gminna Biblioteka Publiczna w Męcince ,Filia GBP w Piotrowicach, Filia GBP w Pomocnem oraz Filia GBP w Przybyłowicach od dnia 18 maja 2020 r. są otwarte.

W widocznym miejscu dla czytelnika umieszczone są instrukcje dotyczące higieny rąk, dezynfekcji dłoni, sposobu zakładanie i zdejmowania masek ochronnych i rękawiczek, informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.

Bibliotekarze są zaopatrzeni w maseczki, przyłbice ochronne, rękawiczki, płyn dezynfekcyjny i mają następujące wytyczne:
   - przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do pracy obowiązkowo myją ręce wodą z mydłem;
   - noszą osłonę nosa i ust lub przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków;
   - zachowują bezpieczną odległość od rozmówcy 2 metry;
   - regularnie często i dokładnie myją ręce wodą z mydłem, zgodnie z instrukcjami i dezynfekują osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (minimum 60%);
   - podczas kaszlu lub kichania zakrywają usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą  wyrzucają do zamkniętego kosza i myją ręce;
   - starają się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu;
   - dbają o stanowisko pracy, aby było czyste i higieniczne, pamiętają o dezynfekcji powierzchni  dotykowych, np.: telefon, klawiatura i myszka, wyłączniki świateł;
   - regularnie ( kilka razy w ciągu dnia) czyszczą powierzchnie wspólne, z którymi stykają się czytelnicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręczy, blaty.

Biblioteki nie rekomendują otwarcia czytelń, wolnego dostępu do półek z księgozbiorem, dostępu do katalogu kartkowego i czasopism.

W bibliotekach obowiązuje:
Czytelnicy nie wchodzą do pomieszczeń bibliotecznych. W korytarzu ustawiony jest stolik z środkami dezynfekującymi i rękawiczkami ochronnymi. Przy wejściu czytelnicy muszą dezynfekować dłonie, posiadać rękawice i maseczki zakrywające usta i nos. W wejściu do biblioteki ustawione jest biurko do przyjmowania książek. Po przyjęciu książek bibliotekarz każdorazowo musi zdezynfekować blat, na którym leżały książki. Przyjęte książki odłożyć na okres 3 dni do pudła i złożyć na wydzielone półki w magazynie lub regale. Odizolowane egzemplarze oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym czasie włączyć do użytkowania. Bibliotekarz sam podaje czytelnikowi interesujące go książki.

Pomieszczenia biblioteczne przez cały czas otwarcia są wietrzone i dezynfekowane.

W bibliotekach w miesiącu grudniu odbywały się zajęcia z dziećmi " Robimy ozdoby świąteczne".
W czasie tych zajęć dzieci wykonały : kartki świąteczne, bombki, bałwanki, aniołki, choinki i stroiki.

Pracownicy bibliotek życzą wszystkim czytelnikom, aby świąteczny czas przepełniony był radością, ciepłem i rodzinną atmosferą , niech przyniesie odpoczynek i chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków oraz energię i pomyślność na cały 2020 Rok.

Dnia 3 grudnia 2019r. kierownik GBP w Męcince Elżbieta Chodor oraz babcie przedszkolaków odwiedziły przedszkole w Męcince.

W czasie spotkania czytano dzieciom bajki: Tupcio Chrupcio- Mama idzie do pracy; Wesoła zagródka, Bajeczki o księżniczkach.

Dzieci wykazały duże zainteresowanie bajkami i odpowiadały na zadawane pytania. Spotkanie zakończyło się poczęstowanie dzieci słodyczami.

Dnia 10 października grupa teatralna KOKON z Krakowa przedstawiła w GOKE bajkę "Królewna o złotym sercu". Na przedstawienie kierownik GBP zaprosił dzieci ze żłobka, przedszkola i klas I-III. Również w Szkole Podstawowej w Piotrowicach przedstawiono w/w bajkę. Zaproszone dzieci bardzo gorąco i entuzjastycznie wraz z aktorami uczestniczyli w przedstawieniu. Bajka ta pokazała problemy nietolerancji i braku akceptacji dla odmienności, uczyła szacunku i otwartości na drugiego człowieka.

Po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie w Filii GBP w Piotrowicach czytano "Katarynkę" Bolesława Prusa, należącą do kanonu naszej literatury.

W tym roku to zbiór zatytułowany Nowele polskie. Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:
1. Dobra pani- Eliza Orzeszkowa;
2. Dym - Maria Konopnicka;
3. Katarynka - Bolesław Prus;
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków ( ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)- Bruno Schulz;
5. Orka- Władysław Stanisław Reymont;
6. Rozdziobią nas kruki, wrony...Stefan Żeromski;
7. Sachem - Henryk Sienkiewicz;
8. Sawa - ( z cyklu: Pamiętniki Soplicy )- Henryk Rzewuski.

Wybrane utwory reprezentują różne epoki i style- od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne - "ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury". Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, zwrócić uwagę na ludzką krzywdę i nie zapomnieć o naszej historii. Nowele te towarzyszyły naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny.

Uczestnikami spotkania w bibliotece dnia 12 września byli uczniowie klas VII i VIII oraz zaproszeni goście: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jolanta Cisoń, kierownik GBP Elżbieta Chodor, a całą inicjatywę przygotowały nauczycielki p. Bożena Moderacka i p. Nina Wiktorowska. Uczniowie po przeczytaniu lektury zaprezentowali katarynki, które wykonali samodzielnie. Polonistka p. Nina Wiktorowska opracowała karty pracy z mapami myśli, które na podstawie przeczytanej lektury uzupełniali uczniowie.

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie